M2 NVME SSD (Lenovo L340 harddiski)

29 Ocak 2020 ile hasan

Lenovo L340 bilgisayarımda bulunan depolama birimi /harddisk. Hız konusunda mevcut SSD’lerin de ötesine geçtiği söylenen bu cihazla ilgili teknik bilgim yok. Bilgisayarım aniden bozulunca servise göndermeden önce bilgilerimi kurtarmak için kapağı söküp harddiski çıkardım. Bunun depolama birimi olduğunu ancak etiketinin üzerindeki 256 GB yazısını görünce anlayabildim çünkü bildiğimiz /alıştığımız tarz SSD’lere benzemiyordu. Hatta ben kendisini RAM sanmıştım.

Cihazı söktükten sonra sıra geldi onu okuyacak bir başka cihaz bulmaya. Kahramanmaraş’ta bunu yapabileceği söylenen birkaç bilgisayarcıya -ki içlerinde namlı bir markanın yetkili servisi de vardı- gittim ama okutamadım. Bu cihaz kesinlikle SATA değil, bunu bilmek önemli. Gittiğim bilgisayarcılardan birinde bunu okuyabilecekmiş gibi duran bir cihaz buldum ama o da okumadı çünkü SATA okuyucusuydu. Tek çare bu SSD’ye sahip bir başka bilgisayar bulmaktı ya da internet üzerinden bir NVME okuyucu almak. En sonunda ikinci seçeneğe mahkum olduğumu anladım ve 300 küsür lira verip aldım.

blank
Dark M.2 NVMe SSD Destekli – USB3.1 Type C Disk Kutusu

Kısacası benzer bir sorun yaşayan olursa en azından şu an için tek çözüm yolunun bu olduğunu bilsinler çünkü ben bunu kendi çabalarımla öğrenene kadar epey uğraştım.

Lenovo SSD model ve parça numarası
Lenovo L340 SSD model ve parça numarası (Göremiyorsanız resmi yeni sekmede açın)