Laptopa Harici Mikrofon Takmak

29 Ocak 2020 ile hasan

“Laptopa harici mikrofon takmakta ne var? Mikrofon girişine takarız, ne var ki bunda?” diyebilirsiniz; ben de aynen öyle demiştim ama maalesef o kadar basit değilmiş. Benimki gibi (Lenovo L340) mikrofon ve kulaklık girişi aynı olan bir laptopunuz varsa büyük ihtimalle bir ses splitter adaptörüne ihtiyacınız olacak. Benim bilgisayarın kullanma kılavuzunda zaten “geleneksel mikrofon desteklenmez” manasında bir uyarı mevcut. Mikrofonu ilgili jaka takınca çalışmıyor.

Lenovo L340 3,5 mm Kulaklık/Mikrofon Girişi

Ben de aşağıdaki resimde görülen ürünü sipariş ettim ve sorun olmadan kullanıyorum. Hem kulaklık hem de mikrofonu aynı anda çalıştırıyor.

Mikrofonu bu cihazla birleştirip ses kaydı yapmaya başlamak istiyorsunuz. Windows’un standart ses kayıt programını (“Başlat” tuşuna basıp “ses kaydedicisi” yazarsanız “ses kaydedicisi” isminde program ortaya çıkıyor) kullanabilirsiniz. Eğer sorun yaşarsanız denetim masasından girip ayarları şu şekilde kontrol etmelisiniz:

1- Denetim masası üzerinden “donanım ve ses”
2- Açılan sayfadan “ses”
3- Açılan küçük pencereden “kayıt” sekmesi
4- “Mikrofon dizisi” görünmüyorsa Sağ tıklayıp “Devre dışı bırakılmış aygıtları göster”e tık
5- “Mikrofon dizisi”ni sağ tıklayıp “etkinleştir” deyin. Mikrofon benim bilgisayarda ayrı bir cihaz olarak yani marka ve modeliyle görünmedi ama bu sorun olmadı.
6- “Tamam” “tamam” tıklayıp bu pencereyi ve denetim masasını kapatın.

Bu arada kullandığım mikrofon olan Snoppy SN 340M’den bahsedeyim. Beklentilerinizi fiyata uyarlayabilirseniz sorun yok. Üst segment bir mikrofon değil. Ama benim laptopun mikrofonundan çok daha kaliteli ses kaydı yapıyor; en azından çevresel sesleri o kadar almıyor ve daha net bir kayıt sağlıyor. Yetkili servisi de arıza durumunda yardımcı oluyor. Bununla ilgili yazım bu bağlantıda.

blank