Zamirler

Zamirler / Pronouns
Zamirler Görsel Konu Anlatımı

Babasının ismi Osman’dı. Bebek bunu keşfedeli epey olmuştu. Ancak bir gün annenin babadan bahsederken “o” dediğini keşfetti bebek. Yemek masasında bekleyen ve “Osman nerede kaldı” diyen misafirlere “ ‘O’ da şimdi gelir” demişti anne. O, babaydı. E hani “baba”ydı, neden şimdi “o” oldu? Demek ki bir ismi de “o” idi babanın. Ancak bir gün kendisinden de ‘O’ diye bahsedildiğine şahit oldu bebek hayretler içinde. “ ‘O’ daha bebek” demişti baba kendisini göstererek az önce balkondan aşağı fırlattığı terliğin kafasına düştüğü adama. Demek kendisi de ‘o’ idi. Kendi isminin Cemil olduğunu biliyordu bebek. Ancak bir gün annesi ona Cemil demedi, “sen” dedi. “ ‘Sen’ benim biricik oğlumsun” Bildiği kadarıyla annenin tek oğlu kendisiydi ve bu sözü söylerken de kendisine bakıyordu anne ama her zamanki gibi Cemil değil ‘sen’ diye hitap ediyordu ona.

 ZAMİRLERCemil, hayatının ilk kimlik bunalımını zamirler yüzünden yaşamıştı.

Ama sonra bir gün annenin babaya da ‘sen’ diye hitap ettiğine şahit oldu ve dehşete düştü. Bundan daha dehşet verici bir başka olay aynı gün yaşandı. Pikniğe gitmişlerdi. Piknik? Ağaçların arasında, otların üzerinde yemek yiyince piknik oluyordu. Bunu da keşfedeli fazla olmamıştı. (www.bebekce.gen.tr) Anne az ilerde park halinde bulunan arabaya doğru işaret parmağını uzatıp sesini de yükselterek babaya şöyle demişti: “ ‘O’ benim arabam!” Hoppala! O kim? Sen kim? Ben kim? Evet bir de “ben” vardı. Onu daha çözememişti. Ama yine de annesini taklit ederek arabayı göstermiş ve “O benim ayabam” demişti.

Artık bebek, babası ortalarda yokken “baba” yerine “o” demeyi tercih eder olmuştu; ne de olsa dört harfli koskocaman bir kelimeydi “baba”; söylemesi de zor. Halbuki “o” demek ne kadar kolaydı. Bir gün de babasını taklit ederek annesine “anne” yerine “sen” deyivermişti.

pronounİsimlerin yerine kullanılan bu kelimelere ZAMİR dendiğini öğrenmesine daha uzun yıllar vardı.

Kişi zamirleriyle ilgili görsel anlatım için bağlantı burada.
Reflexive Pronouns Konusu (myself, yourself vb.)

Konuyla ilgili testler:

Resimli Test – Zamirler
Test – Zamirler
Reflexive Pronouns
Replace with pronouns / zamir yerleştirme testi 1
Replace with pronouns / zamir yerleştirme testi 2
Replace with pronouns / zamir yerleştirme testi 3
Replace with pronouns / zamir yerleştirme testi 4